Wypadek drogowy

jak uniknąć wypadku

Wypadek jak sama nazwa mówi jest losowym przypadkiem którego nie spodziewali się uczestnicy ruchu.

Zwykle dochodzi do niego na skutek zbiegnięcia w jednym czasie kilku a nawet i więcej niekorzystnych sytuacji i decyzji. Udział w wypadku może być przypadkowy z winy innego kierującego poprzez pojawienie się w niewłaściwym czasie i miejscu. Dlatego nie jest możliwe określenie złotych zasad na uniknięcie wypadku, z uwagi na wiele czynników je powodujących i możliwość uczestniczenia w nim z winy innych uczestników ruchu. Można jednak zredukować ryzyko jego występowania poprzez ćwiczenia i budowanie świadomości kierujących. Bardzo pozytywnie na myślenie i motorykę kierowcy wpływa gimnastyka która poprawia sprawność fizyczną i samopoczucie kierowcy.

Badania nad wypadkami.

W próbie badania znalazło się prawie tysiąc osób. Badani mieli za zadanie rozwiązać 10 prostych zadań na komputerze służących do treningu mózgu. Średnia wieku badanych wynosiła 73 lata. Kierowców podzielono na cztery grupy, jedna nie trenowała w ogóle a pozostałe ćwiczyły w swoich kręgach czas reakcji, rozumowanie i pamięć. Przeprowadzane za granicą badania pokazały że trening mózgu poprzez intensywne myślenie, odświeżenie lub relaksację pomaga obniżyć ryzyko wypadkowe o połowę!

Ćwiczenie szybkości reakcji i rozumowania miał decydujący wpływ na wypadkowość i zagrożenia. Ćwiczenie pamięci prawie w ogóle nie obniżyły współczynnika wypadkowości. Statystyki pokazały że wypadek powodowało w poszczególnych podgrupach 18% nietrenujących kierowców, 16% po treningu pamięci, 12% po treningu rozumowania i myślenia oraz tylko 10% po treningu czasu reakcji. Wszystkie osoby trenujące jakikolwiek obszar rzadziej zapadały na depresję i miały mniejsze kłopoty ze zdrowiem. Wniosek nasuwa się sam: sport i myślenie doskonale wpływają nie tylko na kierowców ale i na ludzkość.

Urządzenie do treningu czasu reakcji jest produkowane przez firmę Polski Event. Refleksomierz Simflex znajduje zastosowanie w sporcie zawodowym, treningu kierowców, ćwiczeniach kondycji i sylwetki w klubach fitness oraz w rehabilitacji. Dzięki wymiarom urządzenia osoba trenuje nie tylko czas postrzegania ale również czas reakcji poprzez ruchy rękami na dużej przestrzeni. Firma produkuje atrakcje związane z bezpieczną motoryzacją oraz oferuje wynajem symulatorów na imprezy i szkolenia. Flagowym symulatorem jest mobilny symulator dachowania zbudowany na specjalnej przyczepie dzięki której można realizować usługę szkoleniową w dowolnym miejscu.