Bezpieczeństwo pasażerów

symulator dachowania

Bezpieczeństwo pasażerów

W podróżowaniu samochodem ważny jest nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów. Przewożenie dzieci bez fotelika, czy zapominanie o zapięciu pasów może kosztować zdrowie a nawet życie.

Podróż z pasażerami

Kierowca jest zobowiązany dopilnować zapięcie pasów bezpieczeństwa wśród wszystkich pasażerów w samochodzie oraz na swoim fotelu. Pasy należy zapiąć bez względu na to czy osoba siedzi na przednim fotelu czy na tylnej kanapie.

Dzieci w wieku do 12 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera, ale tylko w specjalnym foteliku ochronnym. W przypadku tylnej kanapy dzieci do 12 roku życia, mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku, na siedzisku lub podwyższeniu dopasowanym do jego wagi i wzrostu. Fotelik nie może być umiejscowiony tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera. Ciekawostką jest, że z obowiązku wożenia dzieci w fotelikach zwolnieni są kierowcy taksówek. Bezpieczeństwo pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) jest obowiązkiem kierowcy.

Transport zwierząt w samochodzie

Należy pamiętać, że przewożenie domowego pupila nie może w żaden sposób przeszkadzać kierowcy w sterowaniu pojazdem. Zwierzak powinien mieć wyodrębnione miejsce do położenia oraz dostęp do świeżego powietrza (odpada zamykanie zwierząt w bagażniku). Trzeba zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo na wypadek nagłego hamowania – w sklepach dostępne są specjalne pasy dla zwierząt lub w przypadku mniejszych pupili, odpowiednie transportery.

Obowiązkowe wyposażenie

Polski Event przypomina, że w każdym pojeździe powinna znajdować się zalegalizowana i sprawna gaśnica, kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy. Do posiadania tego sprzętu obligują każdego kierowcę przepisy prawa. Podczas wypadku drogowego zapewni on bezpieczne przeprowadzenie akcji ratunkowej, ale może być również przydatny, by bezpiecznie wymienić koło. Warto też pamiętać o nożu do pasów ze zbijakiem szyb i podręcznej latarce. Symulator dachowania i symulator zderzeń to urządzenia działające na wyobraźnie pasażerów i kierowców. Podczas zderzenia przy bezpiecznej prędkości uczestnicy eksperymentu uświadamiają sobie ryzyko jakie niesie brak zapięcia pasów. Dla osób o podwyższonym progu wrażliwości na przeciążenia firma posiada symulator przeciążeń dachowania. Żyroskop to symulator wywołujący przeciążenia rodem z toru Formuły 1. Firma Polski Event zaprasza na szkolenia z bezpiecznej jazdy na mobilnej płycie poślizgowej w każdym miejscu w kraju oraz na eventy motoryzacyjne.