Klimatyzacja

klimatyzacja w samochodzie

Czy klimatyzacja może być niezdrowa?

Wsiadając do samochodu w upalny dzień zwykle nastawiamy klimatyzację na jak najniższą temperaturę. Kiedy różnica temperatur między powietrzem wewnątrz pojazdu a otoczeniem jest zbyt duża, zwiększamy swoją podatność na przeziębienia. Osoby niewłaściwie używające klimatyzacji w niewłaściwy sposób częściej łapią infekcje i zapadają na różne choroby. Odpowiednia temperatura otoczenia wynosi dla człowieka 20 – 23 stopnie Celsjusza i taką temperaturę powinniśmy utrzymywać w samochodzie. Warto również wiedzieć, że różnica temperatur wewnątrz pojazdu a otoczeniem nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza. Dlatego klimatyzacja nie może w upalne dni chłodzić jak zamrażarka!

Groźna Legionelloza, zwana jest także chorobą legionistów została rozpoznana po raz pierwszy w 1976 roku, gdy podczas zjazdu organizacji kombatanckiej w Filadelfii ponad 200 osób zaczęło odczuwać objawy przypominające ciężkie zapalenie płuc. Okazało się, że za tajemniczą chorobę odpowiedzialne są bakterie legionelli, które rozwinęły się w hotelowym systemie klimatyzacji. Badania wykazały, że powszechnie stosowane urządzenia do klimatyzacji stwarzają idealne warunki dla rozwoju tych bakterii. Legionelloza to groźna choroba, której początkowe objawy podobne są do grypy i zapalenia płuc. Aby ustrzec się przed zachorowaniem, należy pamiętać o okresowej dezynfekcji klimatyzacji i wymianie filtrów. Warto też przeprowadzać kontrole na obecność bakterii legionelli.

Uwaga na grzyby

Klimatyzacja, oprócz chłodzenia powietrza, oczyszcza je także z kurzu, zarodników pleśni i innych zanieczyszczeń. Jeśli filtry nie są wymieniane ani czyszczone odpowiednio często, zgromadzone w nich drobnoustroje zaczynają się rozmnażać. Najbardziej niebezpieczne są grzyby, które mogą powodować infekcje i reakcje alergiczne. Stąd właśnie często spowodowane przez klimatyzację bóle gardła, katar i pieczenie oczu. Aby uniknąć tych przykrych objawów, powinniśmy pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji dwa razy do roku. Urządzenie jest wtedy odgrzybiane, filtry czyszczone, a zużyte wymieniane na nowe. Do serwisu powinniśmy się zgłosić także za każdym razem, kiedy klimatyzacja przestanie działać lub wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Świadczy to zwykle o zapchaniu filtrów, a stąd już prosta droga do rozprzestrzenienia się groźnych drobnoustrojów we wnętrzu naszego samochodu.

Klimatyzacja i imprezy motoryzacyjne

Polski Event organizuje oraz imprezy związane z bezpieczeństwem. Główną atrakcją na imprezach plenerowych jest mobilna scena na której odbywają się pokazy, wydarzenia tematyczne oraz koncerty. Podczas imprez wykorzystuje się atrakcje dla dzieci takich jak miasteczko rowerowe i symulator wyścigowy.