Świadomy kierowca nie powinien ruszyć samochodem do momentu kiedy ostatni pasażer zapnie pas bezpieczeństwa.
Jeśli któryś z pasażerów ma wątpliwości dotyczące zapinania pasa i ignoruje naszą prośbę można na pustym odcinku drogi zrobić proste doświadczenie. Wystarczy na pustym odcinku drogi niespodziewanie kopnąć w pedał hamulca, tak by rozpocząć hamowanie awaryjne. Trzeba pamiętać żeby nie przesadzić z prędkością i nie zrobić krzywdy pasażerowi. Eksperyment trzeba wykonać na nawierzchni o dobrej przyczepności i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Pas bezpieczeństwa po takim teście powinien być dla pasażera oczywistością, szczególnie że przeciążenie hamowania jest znaczenie mniejsze niż podczas zderzenia. Hamowanie zamierzone cywilnym samochodem może wywołać siłę nieco ponad 1G. Symulator przeciążeń dachowania generuje przeciążenia do 3G. Warto wiedzieć że podczas zderzenia przeciążenie może być kilkunastokrotnie większe.
Badania na temat bezpieczeństwa.
W Stanach Zjednoczonych wykonuje się testy zderzeniowe w nieruchomą barierę z prędkości 48 km/h. Pojazd przechodzi test jeśli na klatkę piersiową manekina przeciążenie nie przekroczy 60G. Zapięte pasy bezpieczeństwa w takim wypadku chronią kierowcę który może mieć stłuczenia lub połamane żebra. Nie mając zapiętych pasów osoba ważąca około 80 kg uderzy w deskę rozdzielczą lub przedni fotel z siłą ponad 4 ton. Najlepsi bokserzy wyprowadzają ciosy z siłą poniżej 1 tony. Symulator zderzeń uderza w stałą przeszkodę z prędkością nie przekraczającą 10 km/h. Osoby które korzystały z testy zderzenia przy tak niewielkiej prędkości mogą poczuć znaczne przeciążenie na swoim ciele. W opisanym wypadku drogowym podróżujący bez pasów nie ma teoretycznych szans na przeżycie. Kliknięcie zapinanego pasa bezpieczeństwa może decydować o przeżyciu.
Zapinanie pasów na tylnych siedzeniach.
Europejskie badania wykazały że ponad 90% podróżujących zapina pasy bezpieczeństwa z przodu. Prawdą jest że pasy częściej zapina się na przednich fotelach niż z tyłu. Wpływ na to może mieć świadomość uderzenia głową w szybę, sygnał dźwiękowy przypominający o jeździe bez pasów czy możliwość ukarania mandatem. Niektóre osoby nie zapinają pasów z tyłu z uwagi na miękkie przednie siedzenia które w ich mniemaniu będą amortyzować ich uderzenie. Takie przekonanie może powodować że pasy zapina na tylnym siedzeniu zaledwie niespełna 60% pasażerów. Pozostałe osoby nie mają świadomości na jakie zagrożenie narażają siebie i innych pasażerów. Podczas wypadku mogą swoim ciałem połamać oparcie przednich foteli uszkadzając osoby zapięte w pasy.
Symulator dachowania pozwala zobaczyć co dzieje się w kabinie pojazdu z niezabezpieczonymi przedmiotami. W trakcie dachowania niezapięty pasażer przemieszcza się wewnątrz samochodu uderzając w przedmioty i ludzi obok niego. Badania pokazują że prawie połowa śmiertelnych ofiar wypadków mogła by żyć gdyby miała prawidłowo zapięty pas! Mandat karny za brak pasów bezpieczeństwa jest najmniej dotkliwą karą jaka może spotkać kierowcę czy pasażera.
Warto pamiętać że optymalnie zapięty pas bezpieczeństwa nie może być skręcony i musi przylegać blisko do ciała. Po każdym kliknięciu pasa należy go dociągnąć. W tym celu wystarczy złapać go nad sprzączką i pociągnąć w górę. Nadmierny luz powoduje że ciało bezwładnie przemieszcza się do przodu zamiast oprzeć się o pas i wytracać energię.
Przed każdą podróżą kliknij pas i żyj!