Koncentracja podczas jazdy

koncentracja kierowcy

Jak utrzymać uwagę na kółkiem?

Jazda z pozornie niewielkimi prędkościami w korku lub podczas cofania może być niebezpieczna. Tocząc się w korku nasza czujność jest uśpiona podczas znużenie i niewielką prędkość. Z kolei podczas cofania zdarza nam się nie zachować odpowiedniej ostrożności, błędnie oceniamy odległość lub w warunkach zimowych cofamy z zaparowanymi lub brudnymi szybami. W policyjnych statystykach można dostrzec przyczynę powstawania wypadków jako jazdę po niewłaściwej stronie jezdni. Jest to jedna z częstych przyczyn śmiertelnych wypadków. Jazda na pamięć wiążąca się z brakiem dostatecznej czujności na zmianę organizacji ruchu przyczynia się do tego typu zdarzeń. Kolejny zalążkiem występowania potrąceń jest ignorowanie praw pieszych poprzez nieudzielenie pierwszeństwa na przejściu lub wyprzedzanie na nim i bezpośrednio zebrą.

Kierowca jest tylko człowiekiem który popełnia błędy kiedy jest zmęczony, niestety mimo to wsiadamy za kółko i prowadzimy nasze samochody. Zaśnięcie za kierownicą jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków. Istnieje grono kierowców którzy nie koncentrują swojej uwagi na drodze przed nimi, a zamiast tego skupiają się na rozmowie telefonicznej, odpalaniu papierosa, poprawianiu siedzenia, ustawianiu radia i podziwianiu reklam oraz widoków w bocznych szybach. Nawet doświadczeni kierowcy zapominają że rozproszona koncentracja niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo, szczególnie jesienią i zimą kiedy widoczność jest ograniczona wcześniejszym zmierzchem i warunkami atmosferycznymi.

Zaburzona koncentracja.

Świadomy kierowca powinien wiedzieć, że każde zaburzenie uwagi generuje możliwość występowania kolizji a nawet wypadku. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Badania prowadzone nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym pokazują że wszelkie zakłócenia w koncentracji kierowcy spowodowane nadmiarem informacji lub dodatkowymi czynnościami skutkują opóźnieniem reakcji. Samochód jadący 90 km/h  pokonuje w każdej sekundzie aż 25 metrów więc w przeciągu zaledwie kilku sekund kiedy nie obserwujemy dostatecznie drogi możemy narazić siebie lub innych na śmiertelne niebezpieczeństwo. Badania wykazały że rozmowa przez telefon komórkowy wyposażony w zestaw głośnomówiący zaburza uwagę kierowcy w stopniu porównywalnym ze stanem po spożyciu alkoholu na poziomie 0,1 promila. Należy pamiętać że do swojego marginesu błędu należy dodać błędy innych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i kierowców.

Naukowe podejście do tematu.

Koncentracja stała się przedmiotem wielu badań które ujawniły, że przeciętny kierowca koncentruje się na jeździe zaledwie przez 1/3 czasu podróży. Pozostały czas zajmują inne mniej lub bardziej istotne czynności które nie zawsze są związane z procesem prowadzenia samochodu. Umysł kierowcy jest często zajęty przez codzienny sytuacje życiowe jak obowiązki, praca, sytuacje rodzinne itp. Tylko odpowiednia koncentracja może poprawić skrócenie czasu reakcji wpływające znacznie na bezpieczeństwo. Opóźniony refleks i decyzje kierowcy mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Kierowca skoncentrowany reaguje przeciętnie z 1 sekundowym opóźnieniem na zagrożenie. Opóźnienie reakcji tylko je 1 sekundę wydaje się nie być wielkim zagrożeniem. Przemieszczając się z prędkością tylko 50 km pokonujemy w tym czasie prawie 14 metrów bez jakiejkolwiek reakcji. Do tego dystansu należy doliczyć drogę hamowania zależną od prędkości. A do tego dojdzie nam jeszcze droga hamowania. Utrzymywanie uwagi na tym co dzieje się wokoło naszego samochodu a w szczególności przed maską ma niebagatelne znaczenie i ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wsiadając za stery pojazdu musimy mieć tego świadomość a wszystkie inne sprawy pozostawić na drugim planie.

Firma Polski Event oferuje wynajem symulatorów i atrakcji związanych z promowaniem bezpiecznej jazdy. Urządzenia są wykorzystywane podczas szkoleń i otwartych imprez pod nazwą bezpieczny weekend. Każdy kierowca podczas takich wydarzeń może sprawdzić swój czas reakcji na urządzeniu potocznie zwanym refleksomierz. Polski Event produkuje specjalny symulator do treningu refleksu oraz jego sprawdzania który nazywa się Simflex.