Aquaplaning

Aquaplaning i mobilna płyta poślizgowa

Aquaplaning czyli poduszka wodna

Aquaplaning powstaje po wjechaniu w kałużę lub na odcinek mokrej nawierzchni kiedy bieżnik nie nadąża z odprowadzeniem wody spod opony.

Gdy dojdzie do aquaplaningu, woda zaczyna działać na opony jak niewidzialna poduszka hydrauliczna. Auto unosi się wtedy nawet na kilka milimetrów i zaczyna przemieszczać się nie mając kontaktu z podłożem. W takiej sytuacji kierowca nie jest w stanie korygować toru jazdy ponieważ koła nie mają przyczepności. Jak się zachować w takiej sytuacji? Nie należy kręcić kierownicą  a pedał gazu powinno się utrzymywać w neutralnej pozycji. Warto poczekać kilka sekund aż samochód pokona zalany fragment drogi a koła odzyskają przyczepność. Jadąc przez odcinek z koleinami warto jechać obok nich i przepuszczać je obok kół, jest to szczególnie ważne podczas obfitego deszczu. Opona z dobrym bieżnikiem przy prędkości 100 km/h, musi odprowadzić co sekundę aż 28 litrów wody z nawierzchni!

Ryzyko występowania

Ryzyko aquaplaningu drastycznie zwiększają opony o granicznym bieżniku. Wpływ może mieć również nieprawidłowe ciśnienie w kołach a także niewielka masa auta i nierówna droga. Wraz ze zwiększającą się prędkością oraz opadem atmosferycznym, zwiększa się szansa wystąpienia aquaplaningu.  tym większa szansa, że w pewnym momencie zacznie ono płynąć. Przy dużych prędkościach wcale nie trzeba dużej ilości wody abo stracić kontrolę nad pojazdem. Oposy samochodu osobowego na 15 calowych felgach tworzą powierzchnie przylegania do drogi wielkości kartki A4. Trudno sobie wyobrazić że na tak niewielkiej powierzchni występują siły tarcia które muszę zatrzymać samochód o wadze ponad 1 tony!

Szkolenia pomagają kontrolować aquaplaning

Podczas szkoleń bezpiecznej jazdy można przekonać się jak zachowuje się samochód kiedy wystąpi aquaplaning. Mobilna płyta poślizgowa pozwala ćwiczyć wychodzenie z poślizgu podsterownego, nadsterownego oraz czterokołowego. Polski Event oferuje szkolenia z techniki jazdy, ecodrivingu, jazdy defensywnej. Płyta poślizgowa pozwala na realizację szkoleń z bezpiecznej jazdy w dowolnie wskazanym miejscu przez klienta. Podczas kursów wykorzystywany jest również refleksomierz czyli symulator treningu czasu reakcji. Simflex pozwala poznać ograniczenia i wartość opóźnionej reakcji w procesie decyzyjnym za kierownicą. Najczęściej wykorzystywanym i bardzo efektownym narzędziem szkoleniowym jest symulator dachowania. Kontrolowany obrót wokół własnej osi zachęca do poprawnego zapinania pasa bezpieczeństwa oraz ułożenie go blisko ciała.