Fotelik samochodowy

fotelik samochodowy do przewozu dziecka

Czy kurtyny boczne (poduszki powietrzne) są bezpieczne dla dziecka zapiętego w foteliku?

Fotelik samochodowy to sprawa nie tylko dotycząca pozycji i rozmiaru dopasowania do aktualnego wzrostu dziecka. Ważne jest maksymalne rozłożenie fotelika z wysunięciem jego zagłówka do góry.  Należy sprawdzić czy pomiędzy nadszybiem samochodu (czyli tym fragmentem nad szybą), a zagłówkiem fotelika znajduje się przestrzeń co najmniej 5 cm. Jeśli samochód jest wyposażony w kurtyny powietrzne, to fotelik 15-36 kg (Grupa II i III) opierający się zagłówkiem o taką kurtynę jest niebezpieczny dla dziecka. Kurtyna podobnie jak wszelkiej maści poduszki powietrzne, otwiera się z prędkością nawet 300 km/h i może destabilizować fotelik nie zapewniając ochrony dziecku – szczególnie przy bardziej skomplikowanym zderzeniu.

Jeżeli podczas sprawdzenia fotelika względem nadszybia występuje tego rodzaju niekompatybilność, należy wybrać fotelik z zagłówkiem o mniejszej objętości zapewniający bezpieczną przestrzeń.

Czy boczne poduszki dają dodatkową ochronę dziecka w foteliku?

Jeżeli jest to poduszka powietrzna boczna, znajdująca się w bocznej części przedniego fotela samochodowego to nie zagraża ona w żaden sposób bezpieczeństwu dziecka. Problem może pojawić się jeśli poduszka występuje na tylnym siedzeniu pasażera, np. w tylnych drzwiach lub w osłonie nadkola.

Do niedawna większość producentów samochodów i większość producentów fotelików mówiła stanowczo, że żadne boczne poduszki powietrzne nie stanowią zagrożenia dla dzieci w fotelikach. Niestety pojawiły się rozwiązania, przy których tej pewności już nie mamy. Boczne poduszki powietrzne montowane w osłonie nadkola, na tylnym siedzeniu samochodu mogą powodować zagrożenie dla dzieci korzystających z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy a boczna poduszka

Niebezpieczeństwo to nie jest na wysokim poziomie dla dzieci używających fotelików 0-13 kg, montowanych na tylnej kanapie. Nie należy go bagatelizować w przypadku starszych dzieci u których aktywność ruchowa jest większa. Chodzi o dzieci w fotelikach 9-18 kg, montowanych tyłem do kierunku jazdy. Ręka lub nóżka dziecka może znaleźć się w strefie otwierania bocznej poduszki powietrznej. Taka sytuacja rodzi ogromne niebezpieczeństwo dla kończyny.

Problem ten występuje np. w samochodach marki Volkswagen Golf 4 i Golf 5 przy używaniu fotelików 9-18 lub 0-18 RWF, np. BeSafeIzi Kid ISOFIX, RecaroPolaric, Fair Bimbo G0/1 czy Maxi-CosiMobi. Do dziś producenci tych fotelików i samochodów nie wypowiedzieli się autorytatywnie, czy poduszki te stanowią zagrożenie.

Poruszony problem wymaga jednak szczególnej uwagi rodziców. Warto dezaktywować poduszkę boczną zamontowaną na tylnym siedzeniu. Szczególnie w miejscu gdzie przewozimy dziecko tyłem do kierunku jazdy. Taką operację wykona autoryzowany serwis.

Fotelik samochodowy na szkoleniach i imprezach promujących bezpieczeństwo

Misją Polski Event jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na drogach stąd też szczególna troska o najmłodszych pasażerów. Dodatkowo Instruktorzy prowadzący szkolenia z bezpiecznej jazdy prezentują prawidłowe zapięcia fotelika dla dziecka. Dodatkowo posiadamy symulatory i atrakcje na najmłodszych. Topową atrakcją w ofercie Polski Event jest miasteczko rowerowe o powierzchni 1200 m2 wyposażone w znaki drogowe oraz symulatory. Kolejną atrakcją uwielbianą przez dzieci jest symulator wyścigowy playseat. Można usiąść w specjalnym sportowym fotelu kubełkowym i przenieść się na najlepsze tory wyścigowe na świecie. Motoryzacyjny event dla najmłodszych jest wielkim przeżyciem które warto uwiecznić na fotografii by móc wrócić wspomnieniami do niezapomnianych chwil. Firma Polski Event posiada specjalną samoobsługową maszynę która nazywa się fotobudka. Urządzenie wykonuje zdjęcia które można na miejscu wywołać lub przesłać na maila. W obecnym sezonie jest to rozchwytywana atrakcja imprezowa!