Poślizg

poślizg

Poślizg czyli nagła utrata przyczepności.

Poślizg pojazdu pojawia się kiedy jedna lub więcej opon w samochodzie traci przyczepność z nawierzchnią po której się porusza. Wraz ze wzrostem prędkości ryzyko jego powstawania rośnie – podobnie jak w przypadku zmniejszania się przyczepności nawierzchni.

Czynniki mające wpływ na powstawanie poślizgu:

  • prędkość pojazdu – wraz z jej wzrostem zwiększa się szansa na zerwanie przyczepności (szczególnie w zakręcie podczas ostrego hamowania lub przyspieszania)
  • masa samochodu – wraz ze wzrostem masy zwiększa się bezwładność. Większa masa i szersze opony przekładają się na przyczepność do nawierzchni, jeśli jednak wystąpi poślizg o wiele trudniej nad nim zapanować
  • stan amortyzatorów – amortyzatory zapewniają odpowiedni docisk opon do jezdni. Podczas pokonywania nierówności pojazdem z niesprawnymi amortyzatorami koło może chwilowo stracić kontakt z podłożem, a wtedy o poślizg bardzo łatwo (szczególnie w zakręcie)
  • stan ogumienia – przyjmuje się graniczną wysokość bieżnika w oponie samochodowej 1,6 milimetra (wg polskich przepisów). Badania pokazują, że opona z bieżnikiem poniżej 3.5 mm znacząco traci swoje właściwości odprowadzania opadu atmosferycznego. Ogumienie powinno być dopasowane do pory roku, dlatego w lecie korzystamy z opon letnich a w zimie z zimowych
  • moc i moment obrotowy silnika – wraz ze wzrostem mocy i momentu obrotowego jednostki napędowej łatwiej można zerwać przyczepność poprzez gwałtowne dodatnie gazu.
  • rodzaj nawierzchni – ważnym elementem przekładającym się na przyczepność jest podłoże po którym jedziemy.
NawierzchniaWspółczynnik przyczepności
Suchy betonok. 0,6
Suchy asfaltok. 0,6
Sucha kostka brukowaok. 0,55
Mokra kostka brukowaok. 0,45
Mokry betonok. 0,4
Mokry asfaltok. 0,3
Ubity śniegok. 0,2
Oblodzona nawierzchnia (gładka)ok. 0,05

Trening bezpiecznej jazdy czyli jak pokonać poślizg.

Możesz trenować poślizg w bezpiecznych warunkach i nie dać się mu zaskoczyć. Szkolenie z bezpiecznej jazdy pokazuje jak nie dopuszczać do utraty stateczności samochodu oraz jak radzić sobie z poślizgiem kiedy się pojawi. Polski Event posiada pełną infrastrukturę szkoleniową umożliwiającą szkolenia mobilne w dowolnym miejscu i pozwala na bezpieczne szlifowanie umiejętności pod okiem licencjonowanych instruktorów doskonalenia techniki jazdy. Zajęcia są całkowicie bezpieczne dla uczestników i samochodów ponieważ odbywają się przy niewielkich prędkościach. Mobilna płyta poślizgowa umożliwia wykonywanie zaawansowanych modułów szkoleniowych w dowolnej konfiguracji. Jej obniżona przyczepność pozwala na trening przy stosunkowo niskich prędkościach niezagrażających zdrowiu. 

Szkolenie bezpiecznej jazdy podniesie twoje umiejętności prowadzenia samochodu oraz wpłynie na świadomość drogową. Symulator dachowania oraz symulator zderzeń wspomagają szkolenie i uczą szacunku do prawidłowego korzystania z pasa bezpieczeństwa. Celem szkolenia jest rozwijanie świadomości i pokazanie zagrożeń wynikających z nadmiernej prędkości w ruchu drogowym. Defensywna strategia szkolenia klientów flotowych obniża współczynnik wypadkowości taboru. Przydatność szkolenia jest niepodważalne z uwagi na oszczędności finansowe oraz zniwelowanie niekorzystnego wpływu na wizerunek marki który powodują wypadki drogowe.