Ubranie kierowcy

ubranie kierowcy

W czym jeździć za kółkiem?

Zachowanie pełnej sprawności i ergonomii ruchu zależy nie tylko od pozycji kierowcy, ale także od jego ubioru. Podczas kursów z techniki jazdy można przekonać się jakie ma ono znaczenie. Ubranie kierowcy powinno zapewniać swobodę ruchów i nie tamować obiegu krwi. Szczególną uwagę należy zwrócić na szyję i nadgarstki. Tętnice szyjne umożliwiają dopływ krwi do mózgu, jeśli więc są nawet nieznacznie uciskane przez kołnierzyk kombinezonu, bluzy lub swetra, to po pewnym czasie poczujemy się sennie, zmniejszy się szybkość naszej reakcji i ostrość widzenia. W przypadku ucisku na nadgarstki jest tamowany obieg krwi w dłoniach, maleje więc wrażliwość palców co pogarsza szybkość ruchów. Na sprawność kierowcy wpływa również prawidłowe oddychanie. Jest ono znacznie utrudnione przez to, ze mięśnie międzyżebrowe, w normalnych warunkach uczestniczące w procesie oddychania są zajęte kierowaniem. W tej sytuacji rośnie rola oddychania przeponowego. Wielu kierowców nieświadomie utrudnia pracę przeponie przez mocne zaciskanie paska na brzuchu lub zakładanie obcisłego ubrania.

Mówiąc o ekwipunku kierowcy należy tez podkreślić, ze ładne i eleganckie ubrania z włókien syntetycznych(kurtki, spodnie i kombinezony), które chętnie zakładają sportowcy, budzą zastrzeżenia specjalistów, gdyż często pogarszają wymianą cieplną i cyrkulacje powietrza. Mówiąc prościej ciało w nich nie oddycha. Obuwie, podobnie jak ubranie, nie może uciskać naczyń krwionośnych – powinno gwarantować precyzyjne operowanie pedałami. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy na śliskiej drodze lub w trakcie gwałtownego hamowania, gdy technika kierowania odgrywa podstawową rolę.

Ubranie kierowcy na szkolenie

Akademia Bezpiecznej Jazdy Polski Event, podczas treningów I i II stopnia, poświęca dużą część uwagi na techniki hamowania zależne od systemów bezpieczeństwa w jakie wyposażony jest pojazd. Doskonałym laboratorium do treningu używania hamulca jest mobilna płyta poślizgowa. Firma oferuje wynajem symulatorów i atrakcji na imprezy firmowe, eventy i szkolenia z bezpiecznej jazdy. Innowacyjnym urządzeniem do treningów czasu reakcji jest specjalny refleksomierz na którym kierowcy poprawiają refleks, obserwację otoczenia oraz koordynacje wzrokowo ruchową.