Śpiący pasażer

drzemka w samochodzie

Drzemka podczas jazdy samochodem.

Zrozumiały i logiczny jest dla wszystkich przywilej spania w samochodzie który przewidziany jest tylko dla pasażerów. Prawo drogowe nie reguluje ani nie zabrania drzemki pasażerom w czasie podróży. Warto nadmienić że samochodowy sen nie zwalnia z używania pasów bezpieczeństwa dlatego pozycja śpiocha ograniczona jest do siedzącej. Należy pamiętać że pas powinien przylegać do ciała i przechodzić w górnej części przez obojczyk a w dolnej opinać miednicę. Tylko prawidłowe zapięcie pasa pozwoli na jego prawidłowe działanie w czasie wypadku drogowego. Dodatkowo śpiący pasażer na przednim fotelu nie powinien opierać stóp na desce rozdzielczej samochodu. Takim zachowaniem naraża kończyny dolne na poważne uszkodzenia w trakcie przedniego zderzenia, ponieważ aktywowana zostanie przednia poduszka powietrzna. Dodatkowo ułożone wysoko na desce nogi będą utrudniały kierowcy obserwacje w niektórych sytuacjach drogowych. Osoba która spała podczas wypadku może odnieść większe obrażenia ciała od pasażera który był świadomy zagrożenia.

Śpiący pasażer ma mniejsze szanse przeżycia.

Śpiący pasażer nie przygotuje się na przyjęcie dużego przeciążenia, chociażby poprzez napięcie mięśni ciała. Warto zatem dla własnego bezpieczeństwa w trakcie podróży obserwować wspólnie z kierowcą sytuacje na drodze, a ze snem poczekać do momentu przyjazdu w docelowe miejsce. Pozycja siedząca z stopami opartymi o podłogę jest jedyną bezpieczną w samochodzie, nawet kiedy będąc pasażerem zaśniemy ze zmęczenia. Systemy bezpieczeństwa, napinacze pasów i poduszki powietrzne najefektywniej będą działały kiedy pasażer będzie prawidłowo siedział w fotelu.

Pozycja za kierownicą jest szeroko omawiana podczas szkoleń z techniki jazdy. Zajęcia pomagają w zrozumieniu fizyki ruchu pojazdu, powstawania poślizgu i innych sytuacji niebezpiecznych na drodze. Korzystając w nowoczesnej i jednej w Polsce mobilnej maty poślizgowej można nabrać pokory do samochodu i wyeliminować błędy pojawiające się w sytuacji ekstremalnej. Nawadniana płyta poślizgowa jest mobilna przez co trening bezpiecznej jazdy może być realizowany w dowolnym miejscu. Dodatkową atrakcją jest wzbogacenie szkolenia o symulator dachowania wykonany przez firmę Polski Event z Oświęcimia. Firma organizuje szkolenia z bezpiecznej jazdy i oferuje wynajem symulatorów.