Aerodynamika samochodu

Aerodynamika samochodu, opór powietrza

Aerodynamika samochodu wpływa na zużycie paliwa

Dynamiczny rynek motoryzacyjny przyczynia się do rozwoju technologicznego wpływając na konstrukcje samochodów i ich kształt. Każdy element karoserii zanim trafi na linie produkcyjną jest badany w tunelu aerodynamicznym. Tworzenie pojazdów o jak najmniejszych oporach powietrza jest szalenie istotne z uwagi na bezpośrednią korelacje z średnim zużyciem paliwa. Aerodynamika samochodu poprawia osiągi pojazdu, wpływa na zużycie paliwa oraz przyczepność do nawierzchni.

Aerodynamika samochodu określana jest przez współczynnik oporu powietrza

Celem możliwie najniższego współczynnika oporu powietrza samochodu (zwanego Cx) jest oszczędność zużycia paliwa oraz poprawienie jego osiągów. Dla przykładu obecność zawirowań strug powietrza na bokach samochodu może podnieść współczynnik Cx nawet o 8%. Źle wyprofilowane detale jak lusterka, uszczelki, kołpaki kół, mogą zwiększyć ten współczynnik o kolejne 15 %. Burzliwy przepływ powietrza przez układ chłodzenia i komorę silnika podwyższa Cx o 10 %.

Będąc kierowcą jakiegokolwiek samochodu zdarza się nam świadomie lub nie podnosić ten wskaźnik. Otwarte szyby podczas jazdy powodują wzrost jego wartości o 5 %, a otwarty dach o 2 %. Najwyższy przyrost oporu powietrza uzyskujemy podczas używania bagażnika dachowego który zwiększa pogarsza aerodynamikę nawet o 40 %. Regułą jest że prędkość jazdy wpływa na wzrost siły oporu i to aż w kwadracie! Do 80 km/h opór aerodynamiczny odgrywa małą rolę w bilansie mocy i wymaga jedynie 1,4 KM. Przy 120 km/h już 22 KM i stanowi około połowę występujących oporów ruchu co przekłada się na znaczne zwiększenie zużycia paliwa.

Zaawansowane szkolenia z bezpiecznej jazdy

Tematyka aerodynamiki związana jest z większością kursów organizowanych przez firmę Polski Event. Zajęcia z bezpiecznej jazdy II stopnia (poziom dla zaawansowanych), szkolenia dla instruktorów, kwalifikacja wstępna na przewóz rzeczy i osób lub szkolenia okresowe, zgłębiają dokładniej tą tematykę. Podczas kursów wykorzystywana jest nowoczesne technologiczne zaplecze firmowe, czyli symulatory bezpieczeństwa na drodze. Podstawowymi symulatorami są symulator przeciążeń, symulator dachowania, refleksomierz (symulator refleksu), alkogogle i symulator zderzeń. Innowacyjne mobilne symulatory służą do szkoleń oraz są wykorzystywane podczas dni bezpieczeństwa i innych imprez firmowych oraz akcji społecznych.