W poszukiwaniu miejsca za kierownicą.
Nagminnym błędem kierowców jest bagatelizowanie pozycji za sterami i nieprawidłowe przygotowanie do jazdy. Pominięcie wzorowego ustawienia oraz nieprawidłowe nawyki bardzo często uniemożliwiają podjęcie właściwych manewrów obronnych podczas występowania sytuacji awaryjnych na drodze. W sytuacjach ekstremalnych, kierowca zmuszony jest do natychmiastowego działania w sposób precyzyjny i instynktowny. O zażegnaniu niebezpieczeństwa w wielu przypadkach decydują szczegóły, które mają podstawy w prawidłowej pozycji za kierownicą. Instruktorzy firmy Polski Event często obserwują kursantów którzy mają problem z ergonomicznym ustawieniem za kółkiem. Nawet osoby posiadające zawodowe prawo jazdy często nie wiedzą na co należy zwrócić uwagę żeby zająć bezpieczną i komfortową pozycję. Nieprawidłowe przygotowanie do jazdy może mieć przykre konsekwencje kiedy pojawi się zagrożenie na drodze.
W jaki sposób przygotować się do jazdy?
Wyreguluj wysokość fotela odpowiednio do swojego wzrostu. Zaleca się w samochodach osobowych zajmować pozycję możliwie niską, pozwoli ona na obniżenie środka ciężkości i wpłynie na stabilność pojazdu. Należy pamiętać o zachowaniu możliwie najlepszej obserwacji otoczenia przez przednią szybę oraz o doskonałej widoczności wskaźników na desce rozdzielczej.
Ustaw odległość siedzenia od mechanizmów sterujących pojazdem (sprzęgło, hamulec, gaz). Po wciśnięciu sprzęgła lewa noga powinna pozostać lekko ugięta, a kąt zgięcia w stawie kolanowym powinien wynosić około 120 stopni. Używając sprzęgła lewe udo nie powinno wykonywać zbędnego nacisku na dolną część siedziska. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów, weryfikujemy odległość poprzez położenie lewej stopy na podłodze obok pedału hamulca.
Dopasuj odległość oparcia fotela od kolumny kierownicy. Kąt rozwarcia fotela powinien wynosić 90 – 100 stopni. Siedząc głęboko w fotelu i mając oparte plecy powinieneś przegubem ręki (nadgarstkiem) dotknąć najwyższego punktu kierownicy. Taka pozycja zapewnia właściwy kąt ugięcia stawów łokciowych podczas prawidłowego trzymania steru.
Wyreguluj zagłówek mający za zadanie chronić kręgi szyjne w czasie zderzenia. Górna część zagłówka powinna znajdować się pomiędzy linią oczu a najwyższym punktem głowy w odległości nie większej niż 4 cm.
Dostosuj położenie kierownicy w taki sposób aby nie przeszkadzała w obserwacji wskaźników deski rozdzielczej (obrotomierza, prędkościomierza itp.). Czym niżej ustawiona kierownica tym wolniej męczą się ręce, nie należy jednak ustawiać koła kierownicy przesadnie nisko. Dłonie prowadzącego nie powinny znajdować się wyżej niż linia barków, ponieważ będzie dochodzić do niedokrwienia kończyn górnych.
Zminimalizuj obszar martwych punktów przez optymalne ustawienie lusterek. W lustrze wewnętrznym kierowca powinien widzieć całą tylną szybę, natomiast w zewnętrznych możliwie największy obszar znajdujący się za pojazdem. Kierowca powinien widzieć w lusterku zaledwie kilka milimetrów obrysu pojazdu.
Zapnij, wyreguluj i dociąg pas bezpieczeństwa. Pas powinien przechodzić przez kości miednicy oraz obojczyk, ponieważ są to twarde części układu kostnego. Nie może być luźny, dlatego po zapięciu należy go dociągnąć i sprawdzić czy przylega całą swoją szerokością. Pas który jest skręcony nie zadziała prawidłowo i może przyczynić się do zwiększenia obrażeń ciała. Wyreguluj jego górną część w taki sposób, aby nie stykał się z szyją i nie wisiał na ramieniu. Zapinaj pas bezpieczeństwa zawsze przed odpaleniem silnika!
Stabilizuj swoją pozycję za kierownicą poprzez prawidłowe ustawienie stóp. Pięty powinny spoczywać na podłodze. Lewa stopa powinna być oparta na podpórce (obok sprzęgła), a prawa pięta postawiona przed hamulcem. Należy mieć na uwadze, że przeniesienie stopy z pedału gazu na hamulec bez odrywania pięty, jest do trzech razy szybsze niż przełożenie jej poprzez podniesienie.
Przygotowanie do jazdy to kompromis
Prawidłowe przygotowanie do jazdy zapewnia komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. Czym większa powierzchnia przylegania ciała do fotela, tym większy kontakt kierowcy z pojazdem. Zajęcie odpowiedniego miejsca gwarantuje swobodę ruchów pozwalającą na szybką reakcję i zwiększa bezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego. Oferujemy szkolenia z doskonalenia techniki jazdy w Akademia Bezpiecznej Jazdy Polski Event. Podczas organizowanych treningów instruktor techniki jazdy przekaże maksimum wiedzy i podniesie twoje umiejętności na wyższy poziom jeżdżenia. Do uzyskania ekstremalnych warunków treningowych służy mobilna płyta poślizgowa wraz z symulatorami bezpieczeństwa (Symulator dachowania, Symulator zderzenia, Refleksomierz, troleje i inne).