Poduszki powietrzne codziennie ratują zdrowie i życie wielu osobom na świecie poprzez zmniejszenie obrażeń ciała.
Działają prawidłowo tylko w pewnych warunkach a zaniedbania kierowcy lub pasażerów mogą utrudniać im pracę. Historia zna przypadki w których wystrzelone poduszki powietrzne łamały przegrodę nosową, podbijały oczy lub uszkadzały słuch kiedy chroniły pasażerów i kierowcę. Wiedza z zakresu elementarnych podstaw ich działania i sposobów bezpiecznego używania pomoże uniknąć kontuzji.
Podstawą jest ergonomiczna pozycja na fotelu. Nie należy rozwierać oparcia szerzej niż kąt 100 stopni względem podstawy fotela. W pozycji bardziej niż leżącej niż siedzącej podczas wypadku drogowego większa część przeciążenia może być przenoszona na kręgosłup powodując jego uszkodzenia. Kierowca nie może siedzieć przesadnie blisko kierownicy ponieważ jego głowa i klatka piersiowa będą znajdowały się zbyt blisko ładunku pirotechnicznego aktywującego airbag. Poduszka powietrzna działa najlepiej kiedy amortyzuje głowę i ciało człowieka 20 – 30 cm mocowania poduszki.
Jazda z dzieckiem na przednim siedzeniu. Na przednim fotelu pasażera można przewozić dziecko w ochronnym foteliku tyłem do kierunku jazdy. Obowiązkiem w takim przewozie jest wyłączenie przedniej poduszki powietrznej. W większości pojazdów można dezaktywować ją wyłącznikiem w przednim schowku lub z boku deski rozdzielczej od strony drzwi. W przypadku większego dziecka przewożonego przodem do kierunku jazdy, powinno odsunąć się go do tylu przy aktywnej poduszce. Wystrzelona poduszka w trakcie wypadku zasłoni w znacznej części przednią szybę, chroniąc dodatkowo pasażera przed dostaniem się niepożądanych przedmiotów do kabiny.
Symulator poduszki powietrznej to niecodzienna atrakcja dzięki której można zobaczyć wystrzał prawdziwego airbaga. Aktywacja poduszki odbywa się po naciśnięciu przycisku który wyzwoli ładunek pirotechniczny wystrzelony z wielkim hukiem. Symulator może wystrzelić poduszkę powietrzną kierowcy lub pasażera. Inną atrakcją edukacyjną jest symulator dachowania z którego korzystają dzieci i młodzież powyżej 150 cm wzrostu. Trening dachowania pokazuje jak ważne są pasy bezpieczeństwa oraz pozycja za kierownicą. Mobilne symulatory są wykorzystywane podczas szkoleń z techniki jazdy oraz imprez tematycznych pod nazwą bezpieczny weekend.