Jazda defensywna daje maksymalne bezpieczeństwo
Jazda defensywna jest świadomą techniką mającą na celu unikanie niebezpiecznych sytuacji drogowych, wywoływanych przez warunki drogowe oraz błędy innych uczestników ruchu. Celem defensywnego stylu jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzenia drogowego. Określenie to powstało z powodu uwidaczniającej się arogancji i agresji drogowej, spowodowanej pędem życia codziennego i stresującym trybem życia.
Technika jazdy
Technika jazdy defensywnej wymaga odpowiedzialności i przewidywania. Kierowca powinien zachowywać prawidłowy i bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Nigdy nie należy popędzać innego kierowcy sygnałem dźwiękowym lub świetlnym. Jeśli ktoś wymusza na mnie przyspieszenie pojazdem to najlepiej zwiększyć odstęp z przodu pojazdu aby mógł bezpiecznie wyprzedzić i zająć tą przestrzeń. Kierowca musi myśleć za siebie i innych, starając się być ciągle widocznym. Oznacza to że nie powinien przebywać w dłuższej perspektywie czasu w martwym punkcie innego samochodu. Kiedy inny kierowca nie będzie mógł nas zobaczyć w lusterku lub przez szybę pojazdu może dojść do zderzenia na przykład podczas zmiany pasa ruchu. Winą takie zdarzenia będzie obarczony nieuważny kierowca jednak poszkodowany powinien także próbować uniknąć niebezpieczeństwa.
Świadomy kierowca obserwuje drogę nie tylko przed sobą, ale też przed samochodem poprzedzającym, w ten sposób widzi więcej i ma więcej czasu na obronę przed potencjalną sytuacją niebezpieczną. Ważną kwestią jest świadome używanie świateł awaryjnych, nie chodzi i grzecznościowe dziękowanie ale informacja o zagrożeniu dla innych kierowców. Jako przykład można podać korek na drodze o podwyższonej prędkości, kierowca który go w porę nie dostrzeże może wjechać w kolumnę pojazdów. Nie należy jechać zbyt blisko ciężarówek i autobusów ponieważ utrudniamy im wtedy manewrowanie. Prowadząc samochód należy opierać swoje decyzje zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania. Należy uważać na wszystkich kierowców oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niebezpieczną osobą może być dziecko na drodze z uwagi na brak świadomości drogowej i poczucia zagrożenia.
Jazda defensywna to również pojazd
Jazda defensywna nie dotyczy jedynie techniki jazdy. Odpowiedzialny kierowca stosujący jej zasady będzie dbał o stan swojego pojazdu. Regularnie skontroluje poziom płynów oraz zadba o czystość szyb i lamp. Prosty zabieg poprawi naszą widoczność oraz sprawi że będziemy lepiej widoczni dla innych. Kolor samochodu ma również znaczenie ponieważ kolory ciemne i szare będą gorzej rozpoznawalne na tle asfaltu.
Jazda defensywna to nowoczesny styl
Podstawą stylu defensive driving jest odpowiednie przygotowanie do jazdy. Prawidłowe ustawienie lusterek i fotela kierowcy, zwiększa nie tylko nasz komfort ale i bezpieczeństwo.
Ogromnie ważną kwestią w bezpiecznej jeździe jest przewidywanie sytuacji drogowych w celu wyprzedzenia powstawania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Świadomy kierowca powinien czytać drogę i przewidywać mogące wystąpić sytuacje niebezpieczne na podstawie doświadczenia. Podczas świadomej obserwacji należy stosować zasadę: im szybciej jedziemy tym dalej patrzymy.
Podstawowe zasady Jazdy Defensywnej:
Bezpieczny odstęp. W celu niedopuszczenia do sytuacji najechania na tył pojazdu utrzymuj odpowiednią odległość od poprzedzającego kierowcy. Zazwyczaj prawidłowy bufor wynosi 2-3 sekundy, jednak wraz z pogarszającymi się warunkami drogowymi i zmniejszającą się widocznością odstęp powinien być zwiększany o dodatkowe sekundy.
Daleka obserwacja. Polega na skanowaniu jak największego obszaru przed pojazdem w celu odpowiednio wczesnej możliwości reagowania. Patrz i obserwuj drogę jak najdalej to możliwe, ponieważ czym wcześniej dostrzeżesz potencjalne zagrożenie tym więcej czasu masz na podjęcie manewrów obronnych. Najczęstszym błędem kierowców jest koncentrowanie wzroku na zderzaku poprzedzającego samochodu.
Wolna przestrzeń boczna. W razie zaistnienia zagrożenia wolne miejsce po obu stronach pojazdu umożliwia manewr nagłego omijania. Na jezdniach wielopasmowych po wyprzedzaniu wróć na pas zewnętrzny (prawy). W razie zaistnienia zagrożenia istnieje możliwość ucieczki na pobocze bez przecinania sąsiedniego pasa ruchu. Przykładem może być skręcający samochód ciężarowy, który swoim gabarytem zajmuje znaczną część jezdni ograniczając drogę ucieczki.
Widoczność naszego pojazdu. Zawsze używaj prawidłowych do danej sytuacji świateł (np. mijania, dzienne, drogowe, pozycyjne, postojowe, przeciwmgłowe). Niezwykle ważne jest systematyczne sprawdzania działania żarówek w reflektorach. Jak najmniej czasu przebywaj w tzw. martwym polu innego kierowcy. Przede wszystkim na jezdniach wielopasmowych, gdzie często dochodzi do manewrów zmiany pasa ruchu.
Dynamika ruchu. Dojeżdżając do skrzyżowania z czerwonym światłem stopniowo wytracaj prędkość poprzez hamowanie silnikiem. Taka technika pozwala na oszczędność paliwa, a stopniowe wytracanie prędkości powoduje, że inni uczestnicy ruchu czują się bezpieczniej. Po zmianie światła na zielone płynnie i dynamicznie rozpędzaj pojazd, dzięki temu nie utrudniasz ruchu innym i nie ograniczasz przepustowości skrzyżowania.
Ustępuj szybszym. W sytuacji gdy inny kierowca jedzie z tyłu zaraz za twoim zderzakiem, należy zwiększyć odstęp z przodu. Pozwoli on na stopniowe hamowanie w razie wystąpienia zagrożenia i da czas jadącemu z tyłu na bezpieczne hamowanie. Większa luka z przodu może zachęcić szybszego kierowcę do wyprzedzania, co jest dla nas korzyścią, ponieważ z tyłu łatwiej kontrolować sytuację. Stojąc w korku ulicznym warto zostawić część szerokości jezdni dla kierowców jednośladów, aby bezpiecznie ominęli stojące pojazdy.
Czytelna pozycja na drodze. Zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamierzone manewry, a dodatkowo potwierdzaj je pozycją na jezdni. Zanim wykonasz manewr zbliż się minimalnie do krawędzi jezdni lub pasa ruchu odpowiedniego do zamierzonego kierunku jazdy. Następnie włącz kierunkowskaz i pozwól mu co najmniej przez kilka sekund działać, w celu przekazania informacji. Dopiero po upewnieniu się i czytelnym przekazaniu zamiaru wykonuj manewr (np. zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu). Kierowcy bardzo często nieprawidłowo używają kierunkowskazów, ponieważ sygnalizują sam manewr a nie jego zamiar. Kierunkowskazy włączamy dla innych uczestników ruchu (nie dla siebie)!
Zasada ograniczonego zaufania . Unikaj jazdy w pobliżu pojazdów i kierowców budzących wątpliwości i niepokój. Kierowca jadący krzywoliniowym torem jazdy lub hamujący w ostatniej chwili może być pod wpływem działania alkoholu lub środków odurzających. Zniszczone samochody mogą świadczyć o złym stanie technicznym, natomiast duża ilość wgnieceń na karoserii o wątpliwych umiejętnościach kierowcy.
Ostrzeganie innych. Używaj świateł awaryjnych w sytuacjach niebezpiecznych i poinformuj o zdarzeniu innych uczestników. Przykładem może być dojeżdżanie do zatoru drogowego na autostradzie lub podczas uczestniczenia w wypadku drogowym.
Bezpieczny lewoskręt. Podczas wykonywania lewoskrętu, gdy oczekujesz na możliwość jazdy i przepuszczasz jadących z naprzeciwka utrzymuj koła skierowane na wprost. Wielu kierowców zatrzymuje się na środku skrzyżowania ze skręconymi kołami w lewo. Taka sytuacja rodzi ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ podczas najechania w tył pojazdu zostaniemy wyrzuceni pod pojazd z naprzeciwka.
Dobór biegów. Staraj się utrzymywać obroty silnika na poziomie adekwatnym do manewru i sytuacji drogowej. Podczas wyprzedzania wykorzystaj moment obrotowy silnika i jego moc wchodząc na wyższe obroty. Jadąc płynnie i ekonomicznie używaj niskich obrotów jednak nie przesadzaj aby nie dławić silnika. Zbyt niskie obroty mogą niekorzystnie wpływać na jednostkę napędową. W trakcie pojawienia się zagrożenia kiedy ratunkiem może być zwiększenie prędkości, uniemożliwią dynamiczne przyspieszenie.
Ograniczone manewry. Każdy manewr drogowy może być przyczyną pojawienia się niebezpieczeństwa. Świadomy kierowca potrafi trafnie przewidywać sytuacje drogowe i nie podejmuje zbędnego ryzyka podczas ich wykonywania. Manewry wyprzedzania i zmiany pasa ruchu wykonuj tylko wtedy gdy są uzasadnione. Przykładem jest wyprzedzanie pojazdów w centrum miasta w godzinach szczytu, znacznie zwiększa ryzyko a pozwala zyskać maksymalnie kilkadziesiąt sekund.
Szkolenia z jazdy defensywnej
Polski Event prowadzi w całej Polsce zajęcia z Defensive Driving. Efektywność szkolenia jest najwyższa kiedy odbywa się w samochodzie kursanta. Wielu właścicieli flot samochodowych dostrzega potrzebę szkolenia pracowników w celu ograniczenia kosztów związanych z wypadkami drogowymi. Udowodniliśmy że szkolenia obniżają współczynnik wypadkowości w firmie, ograniczają koszty oraz straty materialne, obniżają absencje pracowników oraz poprawiają wizerunek firmy. Żyjemy w czasach mediów społecznościowych i większość wypadków drogowych z udziałem kierowców firmowych dociera do opinii publicznej. Film lub zdjęcie z uwiecznionym rozbitym samochodem flotowym niekorzystnie wpływa na wizerunek organizacji. Jazda defensywna podnosi bezpieczeństwo pracowników jednocześnie zwiększając odpowiedzialność społeczną. Szkolenie defensive driving jest indywidualnie dostosowane do charakteru wykonywanego transportu oraz floty samochodowej. Styl jazdy defensywnej idzie w parze z stylem eko jazdy, jednak cele które kierowca chce osiągnąć są inne.
Firma Polski Event prowadzi mobilne szkolenia wykorzystując nowoczesne programy szkoleniowe, symulatory, urządzenia telemetryczne i inne atrakcje. Dodatkowym obszarem działania firmy jest organizacja dnia bezpieczeństwa u klienta pod nazwą: bezpieczny weekend, bezpieczni na drodze, safety day, bezpieczna droga. Podczas takiego szkolenia lub eventu wykorzystywany jest symulator dachowania czyli urządzenie do sprawdzenia wytrzymałości pasów bezpieczeństwa. Inną ciekawą atrakcją może być mobilna płyta poślizgowa dzięki której można zrealizować trening bezpiecznej jazdy i przeciwdziałania poślizgom. Zajęcia połączone z nowoczesnymi środkami dydaktycznymi zyskują duże zainteresowanie oraz są wysoko oceniane przez uczestników.