Wpływ długości trasy na zużycie silnika.
Największa eksploatacja silnika ma miejsce podczas rozruchu na zimno i zaraz po nim. Olej potrzebuje czasu by dotrzeć w najdalsze zakamarki silnika, więc przy pierwszych obrotach wału korbowego może się zdarzyć, że niektóre elementy współpracują ze sobą „na sucho”. Kiedy temperatura otoczenia jest ujemna olej jest gęstszy przez co jest mu trudniej przedostać się przez kanały np. do wałka rozrządu. Taka sytuacja utrzymuje się do momentu kiedy olej i silnik osiągną właściwą temperaturę pracy. W niekorzystnych warunkach pogodowych może to trwać nawet kilkanaście minut. Podczas odpalania i rozgrzewania do uzyskania nominalnej temperatury pracy może dochodzić do 75% całościowego zużycia jednostki napędowej.
Silniki o dużym przebiegu używane w dalekich trasach są zazwyczaj w lepszej kondycji niż eksploatowane sporadycznie na krótkich dystansach. Kierowca może zmienić nieco swoje nawyki i dbać o silnik techniką jazdy. Podczas odpalania silnika nie trzymamy wciśniętego pedału gazu. Po rozruchu zimnego silnika należy delikatnie rozpędzać samochód i nie korzystać z wysokich zakresów obrotowych. Stosowanie odpowiedniego oleju i terminowa wymiana filtra może znacząco wydłużyć żywotność silnika.
Eksploatacja silnika niedogrzanego powoduje wzrost średniego spalania.
Dynamiczna jazda na nierozgrzanym silniku powoduje jego przyspieszone zużycie oraz ma wpływ na wzrost średniego spalania paliwa. Jeżdżące na bardzo krótkich dystansach (poniżej 2 km) auto kompaktowe z silnikiem benzynowym może spalać nawet ponad 15 l / 100 km. W przypadku silników diesla jazda na takich odcinkach może powodować problemy z filtrem DPF (filtr cząstek stałych) który będzie się zapychał. Niespalone paliwo może spływać po ściankach cylindra do skrzyni korbowej i mieszać się z olejem pogarszając jego parametry. W przypadku pokonywania bardzo krótkich odcinków warto rozważyć częstszą wymianę oleju niż zaleca producent w książce serwisowej. Eksploatacja silnika i dobór jednostki napędowej powinien być przemyślanym wyborem podczas zakupu samochodu.
Motoryzacyjne wydarzenia są podstawową usługą firmy Polski Event. Organizowanie imprezy firmowej pod nazwą bezpieczny weekend stało się bardzo popularne w całym kraju. Podczas takich dni całe rodziny mogą poprzez zabawę dowiedzieć się jak chronić zdrowie a nawet życie w czasie podróży samochodem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się mobilny symulator dachowania z którego może korzystać cała rodzina. Firma zbudowała swoje symulatory na trzech modelach samochodów: Volkswagen Golf, Volkswagen New Beetle oraz Smart fortwo. Dla najodważniejszych uczestników instruktorzy przewidzieli symulator przeciążeń, który obraca się we wszystkich możliwych płaszczyznach generując przeciążenia zbliżone do bolidów F1.