Jazda defensywna w praktyce.
Defensive driving to świadoma jazda obniżająca do minimum ryzyko kolizji lub wypadku. Obronna technika jazdy polega na procesie ciągłego myślenia za kółkiem, szerokokątnej obserwacji przestrzeni przed pojazdem oraz analizy sytuacji drogowej.
Pierwszy kurs jazdy defensywnej zorganizowano w Stanach Zjednoczonych w 1964 roku. Od ponad pół wieku w krajach skandynawskich i anglosaskich szkolenia defensive driving są wykorzystywane w edukacji kierowców. Świadoma jazda obronna stała się z czasem popularna na całym świecie. Kierowca jeżdżący defensywnie stał się wzorem do naśladowania, który jest odpowiedzialny za siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Unikanie dających się przewidzieć zagrożeń wyróżnia go na tle innych kierujących.
Jazda defensywna jest:
- z założenia zawsze bezpieczna, czyli zaplanowana i świadoma, wykluczająca ryzykowne manewry, omijająca ryzykowne trasy, ryzykowne pory podróży, jednocześnie to jazda relaksująca i przyjemna dla kierowcy i jego pasażerów
- wykorzystaniem wyuczonych zasad i nawyków, bezpiecznych zachowań na drodze, w szczególności dalekiej wyprzedzającej obserwacji i planowania najbliższych manewrów pod kątem unikania dostrzeżonych lub spodziewanych zagrożeń
- świadomym i konsekwentnym wykorzystywaniem wiedzy oraz umiejętności, żeby uniknąć wypadku i nie skrzywdzić innych na drodze
Priorytetem jazdy defensywnej jest świadome maksymalizowanie korzyści z wyuczonych nawyków bezpiecznej jazdy. Głównymi jej składowymi są daleka obserwacja drogi, wczesne planowanie manewrów oraz celowe dobieranie pozycji na drodze i prędkości celem zwiększenia bezpieczeństwa. Dodatkowo polega na unikaniu manewrów powodujących ryzyko powstania zagrożenia drogowego. O szczegółach jazdy defensywnej można też przeczytać w artykule: Bezpieczna jazda.
Defensive driving w codziennej jeździe.
Najważniejsze zasady jazdy defensywnej:
- Obserwuj czujnie to co dzieje się przed samochodem. Patrz możliwie daleko przed siebie oraz skanuj drogę i jej całe otoczenie. Wczesne dostrzeżenie zagrożenia umożliwi odpowiednią ilość czasu na zażegnanie niebezpieczeństwa.
- Stosuj się do przepisów ruchu drogowego, szanuj prawa innych kierujący oraz kieruj się przysłowiem: „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”.
- Przewiduj zachowania innych kierujących i nie daj się im zaskoczyć. Planuj manewry drogowe odpowiednio wcześnie żeby nie zaskoczyć innych na drodze.
- Sygnalizuj odpowiednio wcześnie manewry drogowe i bądź czytelny w swoich zamiarach.
- Staraj się dążyć do doskonałości i analizuj sytuacje drogowe aby w przyszłości zachować się jeszcze lepiej w sytuacji zagrożenia.
Wielu kierowców uważa się za defensywnych, jednak podczas szkoleń w ruchu drogowym okazuje się zupełnie inaczej. Do najczęstszych błędów zalicza się: brak odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, agresywny styl jazdy, jazda na pamięć itp itd. Warto skorzystać ze szkolenia z instruktorem techniki jazdy który pokaże defensive driving w praktyce. Kurs odbywa się w ruchu drogowym podczas wykonywania codziennej trasy klienta. Dodatkowo można wzbogacić szkolenie o nowoczesne środki dydaktyczne jak mobilna płyta poślizgowa lub symulator dachowania. Oświęcimska firma Polski Event realizuje szkolenia z bezpiecznej jazdy dla największych flot samochodowych w Polsce. Dodatkowo usługodawca oferuje wynajem symulatorów bezpieczeństwa i organizację safety day’a w firmie. Szkolenie z defensive driving jest dedykowane dla wszystkich kierowców niezależnie od ich wieku, doświadczenia oraz pojazdu. Warto doskonalić jazdę samochodem i być defensywnym kierowcą, ponieważ najcenniejszym darem człowieka jest życie i jego zdrowie.