Czy jazda w ciąży jest dopuszczalna?
Kobiety nierzadko zastanawiają się czy jazda w ciąży jest bezpieczna, szczególnie za kierownicą samochodu. Zdaniem instruktorów doskonalenia techniki jazdy, prowadzenie samochodu podczas ciąży może być bezpieczne ale jest uzależnione od umiejętności i świadomości drogowej. Lekarze ginekolodzy radzą jednak, by się nad tym zastanowić. Kto ma rację? Jak podróżować, by zniwelować ryzyko stłuczki?
Eksperci twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań, aby przyszła mama mogła prowadzić samochód. Jednak jazda w ciąży szczególnie zaawansowanej może być niebezpieczna. Do połowy drugiego trymestru nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta, bo pasy bezpieczeństwa idealnie leżą na miednicy – mówi prof. Krzysztof Szymanowski. Później istnieje pewne zagrożenie: brzuch jest większy i trudno idealnie zapiąć pas, by nie miał z nim styczności. Brzuch krępuje również ruchy za kierownicą. Jazda na fotelu pasażera z wyłączonymi poduszkami powietrznymi, to znacznie lepsze rozwiązanie.
Planowanie podróży
Najważniejszą rzeczą jest dobre zaplanowanie podróży. Należy robić jak najwięcej przerw, ponieważ kobiety w ciąży bardzo często muszą korzystać z toalety. Drugą bardzo ważną rzeczą jest wygodna postawa kierowcy. Plecy muszą mieć podparcie, ponieważ kręgosłup ciężarnej jest dodatkowo obciążony. Fotel powinien być ustawiony tak, aby kierownica nie uciskała brzucha, a kobieta miała swobodę kierowania i manewrowania. Idealną odległością jest około 30 centymetrów od kierownicy. Odległość ta jest ważna ze względu na poduszkę powietrzną, która może być niebezpieczna. W zaawansowanej ciąży kobieta powinna być częściej pasażerem niż kierowcą, a jako miejsce siedzące powinna wybierać tył. Bardzo ważne jest także korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Do istotnej rzeczy należy ich zapinanie i odpowiednie ułożenie tak, aby nie uciskały kobietę na brzuch.
Instruktorzy z Polski Event radzą jak powinna wyglądać jazda w ciąży:
– przed jazdą zdejmij obszerne ubrania, by pas bezpieczeństwa przylegał do ciała
– zapinaj prawidłowo pas
– unikaj nagłego hamowania i przyspieszania
– ustaw odpowiednio fotel, by brzuch nie był uciskany przez kierownicę, ale by mimo to mieć nad nią pełną kontrolę
– przewiduj sytuacje na drodze, patrząc dalej niż tylko 50 metrów przed siebie
– trzymaj obie ręce na kierownicy – w ułożeniu „za piętnaście trzecia”
– unikaj nadmiernego stosowania klimatyzacji
– podczas dłuższej podróży rób częste przerwy, przynajmniej jedną w ciągu godziny
– usuń niepotrzebne rzeczy z samochodu (nieprzymocowane mogą być niebezpieczne w razie wypadku)
Systemy bezpieczeństwa przydatne podczas jazdy w ciaży
W ostatnich czasach wprowadzono wiele systemów pomagających w trudnych sytuacjach na drodze. Wspomagają one hamowanie, niwelują poślizg czy sygnalizują znalezienie się nadjeżdżającego pojazdu w martwym punkcie. Zdecydowanie jednak bezpieczniej jest nie doprowadzać do trudnych sytuacji na drodze, dlatego istotną rolę odgrywa doskonalenie techniki jazdy. Podczas ciąży warto jeździć spokojniej. Przyszła mama powinna stosować na przykład elementy jazdy defensywnej, czyli jazdy mającej na celu zniwelowanie ryzyka wystąpienia zagrożenia do minimum: delikatnie przyspieszać, wcześniej hamować – przewidywać jak najwięcej sytuacji drogowych.
Znaczącą rolę odgrywa planowanie trasy i omijanie ulic mających duże natężenie, uszkodzoną nawierzchnię czy wyposażonych w progi zwalniające. Podczas ciąży kobiety mają zmienne samopoczucie. Należy o tym pamiętać przed decyzją o prowadzeniu pojazdu, czasem lepiej oddać ten przywilej innej osobie. Istnieją przypadki w których panie zażywają leki, mogące negatywnie oddziaływać na zdolność prowadzenia pojazdów i osłabienie koncentracji. W takich przypadkach warto zamówić taksówkę, poprosić kogoś znajomego o podwiezienie, bądź wynająć samochód wraz z kierowcą. Polski Event zaprasza na szkolenia z jazdy defensywnej. Szkolenia realizowane są na mieście oraz na symulatorach wspomagających szkolenie jak: płyta poślizgowa, symulator poduszki, refleksomierz.