Prawo zezwala na jazdę bez pasów kobiecie o widocznej ciąży – czy na pewno to jest bezpieczne?
Najwięcej zgonów dzieci nienarodzonych jest spowodowane śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi wskutek wypadku podczas którego przyszła mama nie miała zapiętych pasów. W Polsce istnieje przekonanie, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Dodatkowo obowiązujące prawo drogowe zwalnia je z tego obowiązku. Czy słusznie? Zdecydowanie nie, ponieważ podczas zderzenia przy prędkości 50km/h ciało ludzkie uderza z siłą 3 ton. Zapieranie się rękami w celu utrzymania tak dużej wagi skazane jest na niepowodzenie, warto wiedzieć że pas bezpieczeństwa może przyjąć na siebie tak ogromną siłę nacisku. Każda przyszła mama która chce zadbać o bezpieczeństwo dziecka powinna zapinać pasy w ciąży!
Samo zapinanie pasów jest bardzo ważne, ale należy umieć to poprawnie zrobić. Istotny jest odcinek biodrowy pasów, który podczas ich zapięcia powinien znajdować się pod brzuchem, a nie na nim. Pas ten musi opierać się na kości miednicy, wówczas w razie wypadku nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej. Niestety, większość kobiet skarży się na ucisk spowodowany zapięciem pasa biodrowego. W związku z tym używają tylko części ramieniowej, która podczas zderzenia chroni górne części tułowia. Niestety, negatywną stroną tego jest fakt, że biodra same zsuwają się i wówczas następuje połamanie kolan lub stawów biodrowych. Instruktorzy w Akademia Bezpiecznej Jazdy Polski Event zalecają zakup adaptera zapinania pasów dla kobiet w ciąży.
Wypadek kobiety w ciąży
Zdaniem specjalistów, ryzyko obrażeń ciężarnej i płodu spowodowane działaniem prawidłowo używanych pasów bezpieczeństwa jest znacznie mniejsze od obrażeń będących następstwem gwałtownej deceleracji wynikającej z nagłego hamowania czy zderzenia pojazdu, w którym się ona znajduje. W następstwie wypadków drogowych u kobiet ciężarnych biorących w nich udział może dojść do poronienia, wystąpienia przedwczesnej akcji porodowej, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, odklejenia łożyska oraz do typowych obrażeń spowodowanych wypadkiem (złamania, krwotoki, obrażenia narządów wewnętrznych). U części ciężarnych tępe obrażenia brzucha stają się przyczyną wystąpienia groźnych powikłań. Główną przyczyną śmierci płodu w wyniku wypadku samochodowego jest śmierć matki, natomiast obrażenia płodu pozostają w prostej zależności z urazem matki. Pasy w ciąży są jedyną deską ratunku podczas wypadku.
Strach przed użyciem pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży wynika z powszechnej opinii, że może on spowodować uszkodzenie ciała matki i płodu w czasie wypadku komunikacyjnego. Tymczasem nie jest naukowo udowodnione, że pasy w ciąży zwiększają ryzyko uszkodzenia płodu, macicy czy łożyska, niezależnie od ciężkości kolizji.
Użycie trzypunktowych pasów bezpieczeństwa przez przyszłe mamy zostało zalecone przez liczne organizacje i stowarzyszenia zajmujące się bezpieczeństwem podróżujących.
Poduszki powietrzne
Kontrowersyjną kwestią pozostają poduszki powietrzne. Testy bezpieczeństwa potwierdzają ich skuteczność w ratowaniu życia ludzi, dlatego w niemal każdym nowym aucie stanowią element standardowego wyposażenia, choć nowoczesne samochody umożliwiają wyłączenie poduszek powietrznych. Zdaniem ekspertów z firmy Volvo, marki samochodowej słynącej ze skrupulatnej dbałości o bezpieczeństwo, włączony airbag w kierownicy poprawia ochronę przyszłej mamy. Należy jednak pamiętać że im bardziej zaawansowana ciąża, tym brzuch znajduje się bliżej kierownicy. A jak wiadomo, podczas wypadku istnieje wielkie prawdopodobieństwo uruchomienia poduszki powietrznej i uderzenia w okolice miejsca, gdzie przyszła mama nosi dziecko – mówi prof. Szymanowski.
Pasy w ciąży oraz adapter przesłaniem podczas szkoleń
Polski Event przypomina, że poduszki powietrzne chroniące kobiety ciężarne są dla nich bezpieczne tylko do pewnego momentu. Zadaniem poduszek jest ochrona pasażera przed uderzeniem w szybę i zmniejszenie napięcia pasów, w razie wypadku styka się z nią głowa i klatka piersiowa. Niestety, w przypadku kobiet ciężarnych, które mają mniej miejsca podczas siedzenia w samochodzie, poduszka rozkłada się pomiędzy brzuchem i kierownicą. Taki stan powoduje uderzenie w brzuch, co wywołuje poronienie. Dlatego w tym przypadku lepiej wyłączyć poduszki, aby zmniejszyć ryzyko poronienia. Zapięte pasy mają bardzo duży wpływ na złagodzenie skutków wypadków drogowych. Są najskuteczniejszym środkiem ratującym ludzkie życie. Zapięte pasy w ciąży mogą uratować życie dwojgu, tzn. życie matce i jeszcze nienarodzonemu dziecku. Mimo wszystko kobieta w ciąży prowadzenie pojazdu powinna pozostawić innej osobie.
Firma Polski Event której głównym działaniem jest wynajem symulatorów nie zaleca korzystania z symulatorów i atrakcji eventowych podczas imprez typu bezpieczny weekend. Instruktorzy Akademii przygotowali specjalny program szkoleniowy dla przyszłych mam, które wykorzystują jazdę samochodem w ciąży. Specjalna mobilna płyta pozwala na trening bezpiecznych manewrów obronnych w czacie zagrożenia na drodze.